Aşk çoğunlukla ilk görüşte etkilenmeyle karşınıza çıkar. Bu inanç nedeniyle bazen ilişki ihtimallerini de ortadan kaldırırız.
Kişinin kendi ebeveynlerinin ilişki kurma biçimleri ve sevgilerini ifade ediş tarzı, bireyin aşk ile ilgili kanaatini yetişkinlik dönemindeki zaman belirler.
Anne babanın duygularını gösterme şekli, bağırması, kavga etmeleri ya da konuşarak çözüme ulaşması evde yetişen çocuk için bir haritadır.
-Aşık olduğunuz kişiyi ne kadar çok idealleştirirseniz, o kadar zorluk ve olumsuzluk yaşarsınız.
-Aşık olmaktan korkmak ve ilerisi için olumlu düşüncelerden kaçmak; ilişkiyi sürdürme çabanızı, özsaygınızı ve özgüveninizi derinden etkiler.
-Çiftlerden birinde sorumluluk duygusu gelişmemişse ve sabır, duygudaşlık yoksa; aşk çok gerilerde kalır, yerini öfke, kırgınlık, kaybetme korkusu ve üzüntü alır.
-İlişki çift yönlüdür. Tek tarafın fedakarlığı bir süre sonra bıkkınlığa, öfkeye, boşvermişliğe dönüşür.
-Hayır demeyi bilmiyorsanız, ilişki sağlıksız ve sınırlarınızın ihlal edildiği baş edemediğiniz bir modele doğru ilerlemeye devam eder. Sonunda siz olmazsınız.
-Aşkınız biter ve acı çekersiniz, üzülürsünüz. Hayat sizin için durmuştur. Unutmayın ki bir süre sonra iyileşip tekrar aşık olacaksınız.
Aşkta ve ilişkide kaygı zorlukla gebedir.
-Kişinin olumsuz düşüncelerini arttırır. Hem karşıdakini hem de kişinin kendini yorar.
-Samimiyeti ve yakınlığı azaltır. Güvenli davranışları azaltır güvensiz ve bağımlı davranışlar artar.
-Aşık olduğu kişinin kendisini aldatmasından endişelendiği için daima yaptıklarını ve davranışlarını kontrol etmeye başlayabilir ve genellikle böyle olur.


0 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sohbete Başla
1
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz
Powered by